Tijdens de AEHT-wedstrijden in Zweden behaalde derdejaars student Esther Oosting (18) van de Brood & Banket-opleiding van Firda in Leeuwarden een zilveren medaille. De week stond in het teken van samenwerken, plannen en presteren onder tijdsdruk. “Je bedenkt iets, maar het is altijd verrassend hoe het er uiteindelijk uit komt te zien.”
Het jaarlijkse congres en de wedstrijden van de AEHT brengen studenten uit 25 verschillende landen en van uiteenlopende vakdisciplines zoals bakkerij, patisserie, restaurantdienst en hotelmanagement samen. Dit jaar vond het event in het Zweedse Västerås plaats. Esther, die vorig jaar ook in de prijzen viel tijdens de Jeugdvakwedstrijden, werd door haar docenten gevraagd om deel te nemen. “Zweden ontdekken én meedoen aan zo’n grote wedstrijd. Dat leek me een prachtige kans”, vertelt ze.
Teaming up met Estland
Tijdens de competitie stond samenwerking centraal: elke deelnemer werd gekoppeld aan een student uit een ander land. “Ik werkte samen met een meisje uit Estland. We kregen twee uur de tijd om gezamenlijk de producten te bedenken en de recepturen uit te schrijven. Gelukkig klikte het meteen en vulden we elkaar goed aan,” blikt de Firda-student terug.
Van desem tot semla
De deelnemers maakten onder meer desembroden: twee traditionele en twee met een vulling. “Daarvoor kozen wij voor focaccia-achtige broden met zuurdesem”,blikt Esther terug. Daarnaast stonden croissants op het programma, samen met een tweede product van getoerd gerezen deeg, én een variatie op kaneelbroodjes. “We maakten croissantstrikjes met een ganache van pistache en bosvruchten. Ook maakten we, op verzoek van mijn teamgenoot, een variatie op de semla, een klassiek Zweeds zacht broodje.”
Over de taakverdeling waren ze het al snel eens. “Voor het zuurdesembrood gebruikten we mijn recepturen. Mijn teamgenoot was juist heel sterk in croissants, dus dat onderdeel pakte zij op. Ook de semla heeft zij grotendeels gemaakt en de kaneelbroodjes modelleerden we samen.”
“Het mooiste moment? Dat je écht moet laten zien wat je kunt.”
— Esther Oosting
Voorbereidingen en wedstrijd
De avond voorafgaand aan de wedstrijddag mochten ze tussen 18.30 en 20.30 uur de degen en vullingen voorbereiden. De volgende dag maakten ze de producten in 4 uur af. “Dan komt het erop aan. Dat vind ik zelf het leukste moment: je moet echt laten zien wat je kunt.”
Het werken met een onbekende zuurdesem zorgde volgens Esther voor een extra uitdaging. “Daardoor weet je niet hoe actief het is, hoeveel tijd het nodig heeft om te rijzen en hoe het deeg zich gedraagt. Gelukkig deed ons desem het prima. Het deeg kwam mooi omhoog.”

Tevreden over resultaat
Esther was heel tevreden over het eindresultaat. “Ik zag dat onze producten er goed uitzagen, maar het blijft een jurysport. Je moet bepaalde technieken beheersen, maar het gaat ook heel erg om de vullingen en de smaken. En de samenwerking telt net zo goed mee, want dat was een belangrijk onderdeel van de wedstrijd.”

Tijdens de prijsuitreiking werd duidelijk hoe goed Esther en haar teamgenoot presteerden. “De juryleden waren enthousiast over de kwaliteit van het desembrood en de luchtige structuur van de focaccia. We hadden er een zelfgemaakte kruidenboter met tomatentapenade bij geserveerd en die combineerde heel goed. Ook vonden ze het leuk dat wij als enige team voor de semla kozen.”

En nu? Eerst werkervaring opdoen
Inmiddels richt Esther zich weer volop op haar opleiding en het naderende examen. Daarna wil ze eerst graag meer werkervaring opdoen. Het liefst bij een bakkerij waar zowel brood als banket wordt gemaakt. “Ik hou van handwerk, van vormen, modelleren en variëren. Misschien ga ik me later specialiseren en een vervolgopleiding volgen, maar eerst wil ik ontdekken wat het beste bij me past.”
Ook wil ze heel graag vaker deelnemen aan wedstrijden. “Vakwedstrijden zijn enorm leerzaam. Je krijgt een opdracht en vervolgens probeer je je daar zo goed mogelijk op voor te bereiden en jezelf telkens te verbeteren. Tijdens de wedstrijd moet echt alles kloppen. Dat vind ik een fijne uitdaging.”
Het mooiste aan het bakkersvak vindt ze de afwisseling. “Je kunt zoveel verschillende dingen maken en werkt met allerlei grondstoffen. Een kleine aanpassing in een recept kan een totaal ander product opleveren. Bovendien is het geweldig om iets te maken waar je anderen blij mee maakt.”
Tekst: Wendy Noordzij
Foto’s: Firda