Column • 22 januari 2026

De som der delen

Héél lang geleden, toen ik nog Communicatie aan het Hbo deed (ik zal het jaartal niet noemen), moest ik regelmatig in een projectgroepje een praktijkopdracht doen. Na het inleveren van het gedane werk werd ons altijd gevraagd om een evaluatie in te vullen, waarbij je elkaar én het resultaat mocht beoordelen.

Deze stelling van Aristoteles kwam elke keer terug: ‘Het geheel is groter dan de som der delen’. Het voelde voor mij of de input die ik op deze stelling leverde, leidend was voor de hele evaluatie. En vaak vulde ik dan met lichte teleurstelling in: ‘Nee.’

Want had ik het niet allemaal prima alleen kunnen doen? Of met in ieder geval één economisch talent aan mijn zijde? Vaak had ik de indruk dat ten minste één studiegenoot een project niet helemaal serieus nam en vooral al liftend op dit soort collectief behaalde punten voorwaarts door z’n studie hobbelde. Dat voelde altijd wat oneerlijk. Niet dat ik zo’n talent was, maar inzet is het halve werk, vond ik.

Wat mij weer even terugbracht naar mijn studententijd, is het besef dat synergie in een groep essentieel is voor het behalen van een goed resultaat. Individuele kwaliteiten en vooral de interacties tussen de deelnemers, zijn cruciaal. Dat geldt voor een bedrijvenvereniging als Bakery Sweets Center, maar ook in kleiner verband: neem nu het operationeel team van BSC.

Samen met Romke van der Meulen, Michel Schaafsma en Hilco Wagenaar liep ik afgelopen weekend als ’trendspotter’ over een voor Hilco en mij vertrouwde vakbeurs: SIGEP WORLD in Rimini. Voor Hilco en mij was het denk ik al de 7e of 8e keer dat we hier waren. Maar deze editie bekeek ik toch iets anders. In plaats van mijn eigen bevindingen, gesprekjes, kritische smaak en algehele kijk op trends te noteren, luisterde ik óók naar mijn collega’s. Romke over concepten, combinaties, ondernemerschap. Wat werkt wel, en wat juist niet? Michel over productie, kwaliteitseisen en met zijn eindeloze interesse in food. En Hilco over connecties, ervaring en decennialange kennis van de branche en trendrapporten. De som der delen. Synergie. Aristoteles zou trots op ons zijn!

Een goed werkend team haalt het beste in jou naar boven en versterkt de kwaliteiten van de ander. Zoiets moet ook groeien, denk ik. Je moet elkaar eerst leren kennen om de juiste, voor deze groep bruikbare talenten te kunnen signaleren. En daar was tijdens mijn studietijd amper ruimte voor. Van een goed team kun je (denk ik) spreken als je het gevoel hebt dat jouw input evenveel waard is als die van de ander. Als er sprake is van wederzijds respect. En als je voelt dat je op gelijk niveau staat met de rest. Nou ja, soms niet, gezien het niveau van de humor af en toe. Maar ook dat maakt een goed team, dat je jezelf kunt zijn. Ik zal stoppen voor het sentimenteel wordt. In ieder geval, zijn werktrips als deze zeer stimulerend voor de synergie binnen het team. En daarmee voor het resultaat van de hele club.

Afijn, hoe staat het met het team waarin jij werkt? Of de werkgroep waarin jij je bevindt? IS het geheel groter dan de som der delen? Of heeft het nog even tijd nodig?

Clara Bloemhof
Januari 2026

Schrijf je in voor de nieuwsbrief

Volg ons op Facebook, Instagram en LinkedIn